Skip to content

Cambridge High School Boys Varsity Track finishes 1st place

199 Reads

0 Comments

Tuesday, April 18, 2017

4:30 PM

Place

1

Points

89

Meet Recap

Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Leeper, Alex Cambridge 11.32 11.71 2 5
2 Brown, Taurean Cambridge 11.97 12.15 2 3
3 Hewison, Tanner Meadowbrook 12.22 2 1
4 Johnston, Aaron Cambridge 11.67 12.31 2
5 Payton, Latrell Cambridge 12.10 12.40 2
6 Hickman, Kevon Meadowbrook 11.62 12.43 2
7 Lanning, Samuel Meadowbrook 12.03 12.81 2
8 Ford, Ethan Meadowbrook 12.35 12.86 2
9 Stoney, Jacob Meadowbrook 12.88 13.10 1
10 Stillion, Brayden Meadowbrook 14.24 14.00 1
11 Parson, Ethan Cambridge 15.42 1

Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Aleshire, Connor Cambridge 23.78 25.32 2 5
2 Ward, Kohl Cambridge 25.05 25.79 2 3
3 Hickman, Kevon Meadowbrook 26.02 1 1
4 Lanning, Samuel Meadowbrook 24.26 26.11 2
5 Oliver, Caleb Cambridge 26.37 1
6 Ford, Ethan Meadowbrook 25.77 26.69 2
7 Jones, Colton Cambridge 27.17 1
8 White, Keilondre Cambridge 27.84 1
9 Stoney, Jacob Meadowbrook 27.39 28.87 2
10 LaPlante, Tevin Cambridge 29.12 1
11 Parson, Ethan Cambridge 32.17 1

Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Ford, Will Meadowbrook 55.55 54.32 2 5
2 Stillons, Ben Cambridge 54.29 54.36 2 3
3 Ogle, Ben Cambridge 56.50 56.46 2 1
4 Zuress, Mike Meadowbrook 56.68 56.89 2
5 Ford, Ethan Meadowbrook 59.57 59.64 2
6 Jeffrey, Travon Cambridge 59.00 1:00.79 2
7 Jones, Colton Cambridge 58.00 1:02.10 2
8 Stoney, Jacob Meadowbrook 1:05.54 1:03.38 1
9 Lopez, Sevastian Cambridge 1:05.00 1:04.35 1

Boys 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Higgins, Timmy Meadowbrook 2:18.81 2:15.22 5
2 Lawton, Madison Cambridge 2:22.00 2:19.05 3
3 Colivn, Lee Cambridge 2:19.00 2:24.82 1
4 Endly, Riley Cambridge 2:26.07
5 Loos, Will Cambridge 2:20.00 2:27.00
6 Walker, Draven Meadowbrook 2:36.31 2:33.31
7 Noll, Garett Meadowbrook 2:43.76 2:33.42

Boys 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Martin, Jacob Meadowbrook 4:51.18 4:46.76 5
2 McConkey, JayTyler Cambridge 4:56.00 5:03.57 3
3 Smith, Cole Cambridge 4:58.00 5:11.93 1
4 Ross, Randall Meadowbrook 5:34.21 5:23.95
4 Lopez, Gabriel Cambridge 5:15.00 5:23.95
6 Lopez, Antonio Cambridge 5:25.00 5:24.08

Boys 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ross, Randall Meadowbrook 11:44.57 11:54.53 5
2 Noll, Garett Meadowbrook 13:18.00 3
3 Lopez, Antonio Cambridge 11:45.00 14:06.38 1

Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 High, Blake Cambridge 15.41 15.95 5

Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 High, Blake Cambridge 42.25 43.94 5
2 Ferguson, Tim Meadowbrook 46.38 46.79 3
3 Best, DaVaughnte Cambridge 52.00 53.34 1

Boys 4×100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cambridge ‘A’ 45.56 46.52 5
1) Ward, Kohl 2) Aleshire, Connor
3) Brown, Taurean 4) Leeper, Alex
2 Meadowbrook ‘A’ 45.60 46.80
1) Ferguson, Tim 2) Zuress, Mike
3) Hickman, Kevon 4) Hewison, Tanner
3 Cambridge ‘B’ x49.97
1) Payton, Latrell 2) Jeffrey, Travon
3) White, Keilondre 4) Snode, Tanner
4 Cambridge ‘C’ x57.39
1) Welch, Jared 2) LaPlante, Tevin
3) Lopez, Sevastian 4) Parson, Ethan

Boys 4×200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cambridge ‘A’ 1:35.00 1:38.21 5
1) Johnston, Aaron 2) Oliver, Nicholas
3) Frame, Andrew 4) Aleshire, Connor
2 Meadowbrook ‘A’ 1:37.14 1:40.38
1) Ferguson, Tim 2) Ford, Will
3) Hickman, Kevon 4) Zuress, Mike
— Cambridge ‘C’ DQ
1) Welch, Jared 2) LaPlante, Tevin
3) Lopez, Sevastian 4) Stoldt, Caden
— Cambridge ‘B’ DQ
1) Payton, Latrell 2) Jeffrey, Travon
3) Snode, Tanner 4) Jones, Colton

Boys 4×400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cambridge ‘A’ 3:40.00 3:45.00 5
1) Frame, Andrew 2) Oliver, Nicholas
3) Aleshire, Connor 4) Stillons, Ben
2 Meadowbrook ‘A’ 3:47.13 3:46.25
1) Bell, Allec 2) Ford, Will
3) Zuress, Mike 4) Martin, Jacob
3 Cambridge ‘B’ x3:57.68
1) Colivn, Lee 2) Ogle, Ben
3) Jeffrey, Travon 4) Lawton, Madison

Boys 4×800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cambridge ‘A’ 8:50.00 10:48.00 5
1) Endly, Riley 2) Stillons, Ben
3) Colivn, Lee 4) Ogle, Ben

Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hewison, Tanner Meadowbrook 6-02.00 6-00.00 5
2 High, Blake Cambridge 6-03.00 J6-00.00 3
3 White, Keilondre Cambridge 5-06.00 5-00.00 1
4 Oliver, Caleb Cambridge 5-00.00 J5-00.00
5 Best, DaVaughnte Cambridge 5-00.00 4-10.00

Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 High, Blake Cambridge 13-07.00 13-06.00 5
2 Delancey, Dalton Meadowbrook 14-00.00 13-00.00 3
3 Frame, Andrew Cambridge 9-00.00 9-06.00 1

Boys Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Oliver, Nicholas Cambridge 20-10.00 20-06.00 5
2 Oliver, Caleb Cambridge 19-00.00 18-05.50 3
3 Ferguson, Tim Meadowbrook 18-04.50 1
4 Payton, Latrell Cambridge 18-01.00
5 Ford, Will Meadowbrook 19-00.25 17-06.25
6 White, Keilondre Cambridge 17-05.50
7 Stoldt, Caden Cambridge 14-02.00
8 Parson, Ethan Cambridge 12-09.00
9 Blackledge, Gabe Meadowbrook 14-07.00 11-10.25
— Hickman, Kevon Meadowbrook 19-08.00 ND

Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dostall, Garrett Cambridge 47-00.00 46-07.00 5
2 Hewison, Tanner Meadowbrook 44-07.50 45-09.00 3
3 Berger, Koby Cambridge 41-08.00 40-09.00 1
4 Hannon, Evan Cambridge 38-10.00
5 Nicolozakes, Jake Cambridge 40-00.00 38-07.00
6 Arnold, Thomas Cambridge 36-09.00
7 Bush, Harley Meadowbrook 36-08.00 36-05.00
8 Kline, Tyler Cambridge 34-11.00
9 Eubanks, Bryson Meadowbrook 36-00.00 34-05.00
10 Colvin, Wade Meadowbrook 36-02.00 34-04.00
11 Tomplait, Josh Meadowbrook 33-00.50 33-10.00
12 Fedorke, Matt Meadowbrook 35-04.00 33-09.00
13 Lucas, Shane Cambridge 31-05.00
14 Welch, Jared Cambridge 30-05.00
15 Kobie, Seth Cambridge 27-11.00
16 Weber, Michael Cambridge 23-07.00
17 Anger, Austin Cambridge 19-03.00

Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dostall, Garrett Cambridge 100-00 122-02 5
2 Colvin, Wade Meadowbrook 93-00 108-00 3
3 Bush, Harley Meadowbrook 111-00 107-01 1
4 Hannon, Evan Cambridge 115-00 106-00
5 Nicolozakes, Jake Cambridge 85-00 99-11
6 Lucas, Shane Cambridge 103-00 98-09
7 Arnold, Thomas Cambridge 95-00 98-01
8 Eubanks, Bryson Meadowbrook 97-04 95-00
9 Berger, Koby Cambridge 90-00 92-09
10 Fedorke, Matt Meadowbrook 81-10 89-10
11 Kline, Tyler Cambridge 85-00 87-01
12 Weber, Michael Cambridge 80-00 85-10
13 Tomplait, Josh Meadowbrook 80-09 69-01
14 Kobie, Seth Cambridge 80-00 65-09
15 Anger, Austin Cambridge 60-00 50-09

Women – Team Rankings – 16 Events Scored
===============================================================================
1) Cambridge 77 2) Meadowbrook 35

Men – Team Rankings – 17 Events Scored
===============================================================================
1) Cambridge 89 2) Meadowbrook 44

Opponents

School Place Points
Cambridge High School
1
89
  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    New Story: All Teams Schedule: Week of October 16 - October 22 cambridgebobcatsathletics.com…

    About an hour ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS